Arhiva Comercial

Forma Cars - Satu Mare

Subiecte in care nu s-a mai scris de 3 luni si subiecte inchise

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Reguli forum
Daca cineva dintre cei care au subiect aici doreste mutarea acestuia in categoria Comercial, il rog sa ma anunte prin PM, E-MAIL sau printr-un mesaj aici.
In aceasta categorie nu se mai poate raspunde la subiecte.

Forma Cars - Satu Mare

Mesajde marco4marc » 22 Mar 2009, 22:54

M-AM GINDIT SA INITIEZ SI EU UN SUBIECT PT POSESORI DE FORD DIN SATU MARE SI NU NUMAI
Avatar utilizator
marco4marc
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mar 2009, 22:33
Maşina: Ford Focus 2006

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fordix » 23 Mar 2009, 22:35

Contra!
Baieti buni dar rai. Adica nepriceputi.
EX-FORD Focus Magnum Grey,1.8 TDDI , 90 cai PURSÎNGE !
Car: FF 2 Ghia 2007,1.6 TDCI 109 CP,Moondust Silver
fordix
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 23 Mar 2007, 17:13
Localitate: Satu Mare
Maşina: FF 2 Ghia 2007,1.6 TDCI 109 CP,Moondust Silver
VIN: WF0WXXGCDW7T11694

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde marco4marc » 24 Mar 2009, 21:04

eu as fi pro.avem un focus mai vechi si unul mai nou.cu ambele am fost la ei si s-au rezolvat problemele.uite de exemplu cu cel vechi in 4 service-uri am fost si nu s-a rezolvat,la ei am reusit.
cum ziceam eu as fi pro.parerea mea ca sunt si priceputi.cu ce te-au dezamagit?
Avatar utilizator
marco4marc
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mar 2009, 22:33
Maşina: Ford Focus 2006

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fordix » 25 Mar 2009, 16:59

1-La schimbul ambreiajului,complet, luat dupa VIN de la Forcar,m-au rechemat inapoi , cum ca nu le-as fi dus ambr.corespunzator.Adica la Focusu' meu trebuie ambreiaj fara arcuri......Le-am dat clasa pe loc si le-am explicat ca la TDCI e fara arcuri,ca alea vin pe volanta.Indignat de 'stiina' lor,am cam facut taraboi.Seful a ramas masca si i-a pus pe baieti sa continue,ca eu am dreptate......Deci,daca iti facea una ca asta un 'meserias', ce ziceai.Dar chiar la REPREZENTANTA.......?
2-La o constatare,am lasat acolo masina(nu te lasa linga ei),trebuiau sa vada ce suna sub ea(era cuplajul de la alternator distrus) Ok.,constatat, luat masina si plecat.
A doua zi ma bag sub ea sa remediez defectul (am si facut-improvizat-un cuplaj, ce ma tine si azi) ce sa vezi: conducta ce vine din butelia de freon,din Al, RUPTA ! Si sigur nu era asa,ca umblasem sub masina de multe ori,chiar inainte de a merge la ei.Dar crezi ca au recunoscut? Ca ei sunt meseriasi de 20 ani!
3-Un coleg,Focus,schimb distributie.Taxi.36.000 km(ei zic ca 40.000-fie!).Rupta cureaua, ax cu came .Schimbat ax , distributie ,toate supapele,pe cheltuiala proprietarului!!!! Trecut podul peste Somes,deci cam 15 km,si..........? RUPTA CUREAUA!!!! Ca cica nu ei ar fi de vina ci cel ce a rectificat chiuloasa (acelasi care a montat axul cu came in chiuloasa).Cheltuiala suportata de atel. respectiv.Defectul: la schimb de curea nu s-a schimbat surubul ce tine pinionul distributiei ,care e pe con,si Ford cere sa se schimbe OBLIGATORIU acel surub.Proprietarul a vazut surubul,nu parea sa aibe doar o zi ! Uzat,ruginit.
Lamurit? Dar atentie!,nu vreau sa se faca tam-tam pe chestia asta!
Sefu insa mi s-a parut de treaba.
Sal! Si daca esti din SM,te astept la RCA, CASCO,ca sunt cele mai ieftine (Broker,lucrez cu cca.12-13 firme de asigurari)
EX-FORD Focus Magnum Grey,1.8 TDDI , 90 cai PURSÎNGE !
Car: FF 2 Ghia 2007,1.6 TDCI 109 CP,Moondust Silver
fordix
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 23 Mar 2007, 17:13
Localitate: Satu Mare
Maşina: FF 2 Ghia 2007,1.6 TDCI 109 CP,Moondust Silver
VIN: WF0WXXGCDW7T11694

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde marco4marc » 25 Mar 2009, 21:47

da............acum inteleg de ce esti contra................din pacate se intimpla si neplaceri.eu ce-i drept nu am avut inca reparatii majore,doar acea problema electrica,cu care am cam mancat nervi pe la multe ateliere
dupa cum am vazut eu pe acolo sunt si baieti destoinici,priceputi,dar si gen"dacia sevice"
la sef la cine te referi?ca e unul mai tanar si unul mai carunt,dar de discutat cu cel tanar se poate ca in rest cam debusolata lumea,ceace e jenant pt o reprezentanta.
ce sazic sper sa nu am surprize de genul celor povestite de tine
Avatar utilizator
marco4marc
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mar 2009, 22:33
Maşina: Ford Focus 2006

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 18 Sep 2009, 13:52

am apelt si eu la serviciile lor
prima impresie: foarte draguti si sociabili
a doua: nu am cuvinte, se poate sa nu aiba program tester pentru Ford Focus 2003 TDCI?
am fost la ei sa-mi rezolve o problema: nu mergea nici un martor de bord(dar totul functiona), am cerut un tester, nu aveau pentru modelul meu(ce reprezentanta este asta?), iar dupa discutii inelungate cu un "meserias" nu m-a lamurit deloc asupra problemei. m-a lamurit in schimb altcineva asupra problemei: mi-a spus sa i-au borna de la baterie si sa o pun la loc. (surpriza: asta era, trebuia o resestare, dupa care totul functioneaza normal)
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 02 Dec 2009, 00:22

Salutare tuturor din Satu Mare, Oradea, Baia Mare si nu numai. Sunt Director de Vanzari la Ford Satu Mare de 3 ani si dupa destul de mult timp am intrat pe acest site. Dat fiind faptul ca am un feedback negativ legat de service in Romania, atat atunci cand am fost la Ford Oradea cat si la Satu Mare in ceea ce priveste problemele aparute, am rugamintea ca sa-mi transmiteti toate problemele ce le-ati intampinat in serviceul Ford si in special la cel din Satu Mare, eventual asteptand si propuneri pt. imbunatatirea servicilor ce le oferim. De ce? Pentru ca aceste probleme legate de service ma preocupa in mod special, in acest moment fiind in plin proces de restructurare, regandire a stategiei legate de service (tarife piese, alternative la piese, tarife manopera, atitudine fata de client, promotii). Astept un raspuns din partea dumneavoastra in asa fel incat in circa 1-2 saptamani sa venim pe piata cu servicii mult imbunatatite, tarife avantajoase, alternative la piese care sa va multumeasca si care sa faca ca ideea de service in afara tarii sa nu mai existe. Multumesc.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 06 Dec 2009, 19:51

buna dom' director
ma bucur ca ne onorati si ne cereti parerile
nu stiu daca mai ecazul sa va impartasesc parea mea
incerc sa o fac cit mai scurt
pina in prezent am avut 3 contacte cu firma d-voastra
impresii:
1. baieti amabili si respectuosi
2. nu cred ca sunteti suficienti de dotati, dupa cum cred ca ar trebui:
-anul trecut cind mi-am cumparat masina am vrut sa ii fac un tester la firma "Ford"- la mama ei. nu am reusit era ars ceva cablu de legatura si asta a cam fost vreo 2 saptamini( cam mult- atita am astepta eu, dupa care am plecat in alta parte).
-anul acesta am vrut sa-i mai fac un tester- nu functiona bordul dar masina functiona perfect. m-am preyentat la firma si surpriza- nu aveti program pentru Ford Focus TDci din 2003- este posibil? baietii in schimb au fost amabili, dar nu au reusit sa ma lamureasca, ba m-au cam speriat(de fapt nu au fost singurii- si altii mi-au spus cam aceeasi treaba pina am rezolvat-o), problema a fost una foarte banala.
3. sunte-ti scumpi. un schimb de ulei costa 50-55 lei. nu e cam mult?
alte service-uri fac schimbul(manopera) gratis daca cumperi ulei de la ei.
cu strategia asta nu va atrageti clienti.
o sa meraga la voi numai ce-i care sunt obligati au contract cu voi
sincer eu as fi vrut sa fiu clientul vostru de la inceput, dar i-mi este cam greu sa tin pasul cu voi
Va urez mult succes
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 07 Feb 2010, 18:43

corectez punctul 3, 500-550 ron, cind uleiul la magazin m-a costat 150 ron.
domn director nu ne mai onorati cu prezenta?
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 08 Feb 2010, 15:55

Scuze de intarziere, in final pot sa raspund la tot ceea ce s-a discutat, asta si pt. ca acum de curand am finalizat strategia de preturi pt. 2010.
Raspunsuri:
1. Apreciez, dar se poate si mai bine, sper de acum inaintel
2. Putin dotati? Referitor la ce? Daca ne referim la partea de tester aveti partial dreptate. Avem programe pt. toata gama de modele ale grupului Ford. Problema era, este (in curs de rezolvare) cu mufele de conectare, pt. ca pe parcursul anilor am avut electricieni comozi care nu fixau in suruburi cablul de conectare, acesta rupandu-se. Acum asteptam sa ne ajunga acel cablu care se foloseste la masinile de dinainte de 2003. Cele de dupa 2003 se pot testa.
3. Scumpi? Da in mare este adevarat, pana acum am fost mai scumpi, dar partial s-a datorat si preturilor mari la piese ale importatorului. Acum incepand cu 18.01.2010 este altceva. Spre cunostinta:
- la un Focus TDCI 2003 schimbul de ulei (ulei Mobil, filtru aer, filtru ulei, manopera) este la aprox. 330 RON cu TVA.
- pretul la manopere s-a redus, de la 80-90 Ron fara TVA pana anul trecut, la 45 RON pt. masini in afara garantiei si alte marci, iar pt. cele in garantie la 60 RON.
- preturile in general au scazut pe toate reperele cu pana la 40% fata de ce era in anii trecuti.
4. Ulei la 150 RON este posibil. Cati litri, dar marca, caracteristici? Acum la noi pretul la ulei este 29 RON fara TVA, ulei Mobil Super FE 5W30. Eu cred ca e un pret rezonabil.
Campania cu noile preturi a demarat de curant pe presa, radio, TV, flyere. Sper ca noile oferte sunt multumitoare si sunt absolut sigur de asta, pt. ca la stabilirea noi strategii de preturi am analizat preturile, adaosurile pe materiale, manopere din Satu Mare (reprezentante si service-uri private) si de la alti dealeri Ford din tara sau dealeri Ford din Ungaria.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde Mihai L » 08 Feb 2010, 16:28

=D>
La o prima vedere schimbarile sunt substantiale si in bine (cel putin in intentie)!
Daca merge (va tin pumnii), veniti si in Bucuresti? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 08 Feb 2010, 19:28

salutare la toata lumea
Ma bucur ca v-ati rupt din timp si pentru noi(forumisti -posesori de Ford-uri) si totodata sa aud preturile noi care sunt ok cum sunt prezentate. Se pare ca a meritat asteptarea si este justificata.
Referitor la ulei va spun ca a fost ulei dedicat masinilor ford(avea sigla ford) 5W30, 5 litri si a fost cumparat din magazin, nu de la colt de strada.
Acum pretul la schimbul de ulei este ok, totusi 200 Ron se simte (la majoritatea romanilor), sper sa le puteti tine asa cit mai mult.
Cind am spus de dotare, m-am referit strict la tester. Din luna iulie 2008 pina in noiembrie 2009 nu am reusit sa fac un tester(vreo 4 incercari), dureaza cam mult pina se procura un cablu sau program(astea au fost scuzele), nu?
Referitor la personal, nu am ce sa comentez, amabili, serviabili, saritori (asa cum trebuie sa fie).
Ma bucur ca ati stabilit preturile tinind cont si de cele din Ungaria, caci stiu pe multi care au preferat sa mearga cu masinile acolo in service.
Sper ca acest ultim mesaj al d-voastra sa faca pe cei mai multi sa mearga la voi sa-si rezolve problemele, nu la orice atelier de la colt care te rezolva cu 20-30lei mai putin, dar in ziua urmatoare uita ca ai fost la el si nu mai recunoaste nimic.
va urez numai bine si sa ne dati numai vesti ca si aceasta
cu respect
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 12 Feb 2010, 15:58

Sa raspund pe rand. Schimbarile deja se pot verifica, aceste preturi se practica de la inceputul anului. Pe la Bucuresti mai greu... :D Tendinta in general in tara pe service-urile de reprezentanta, este de urcare a tarifelor, nu de scadere. Asta din ce am sesizat eu. Tactica noastra in ce priveste preturile e putin diferita si mi-o asum. Crestere pe baza cresterii rulajului. E un risc dar sper sa functioneze. Volumul ar trebui sa creasca cu 100-150% ca sa fie ok. Deja se pare ca la nivelul lunii ianuarie e o usoara crestere a volumului cu 15-20%. Sper ca timpul sa-mi demonstreze ca am procedat corect si sa ajung sa vad multe masini si din judetele limitrofe venind la service in Satu Mare, pt. ca preturile sunt mult mai mici, iar la multe repere chiar mai jos decat in Ungaria.
Uleiul Ford pe parcursul timpului a fost produs (in functie de intelegerile avute de Ford) de mai toti producatori Castrol, Texaco, Mobil, iar acum parca e BP. E ulei ok, recomandat de Ford, se incadreaza in categoria celorlalte marci, nu e cu nimic mai special chiar e putin mai ieftin decat un Mobil de exemplu. Legat de acel cablu pt. tester asta e alta discutie...abia in ianuarie am aflat cauza problemei dupa alte nemumarate varinte. Inclusiv a fost trimis testerul la Ford pt. verificari. Asta e din pacate dar...este in curs de rezolvare.
Ma bucur ca apreciati noua pozitionare a preturilor, sperand ca clientii sa descopere cat mai curand noile noastre oferte, iar pt. orice probleme va rog sa ma contactati.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 12 Feb 2010, 17:02

se pare ca ati abordat o strategie foarte buna si cred ca nu va dura mult si o sa aveti service-ul plin mereu, chiar daca noi, nu am vrea sa ajungem pe la voi, dar nu o sa avem incotro
va urez numai bine
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 18 Feb 2010, 21:42

Ba eu chiar vreau, dar...doar la revizii : :)) Oricum din ce am sesizat in Oradea unde am fost timp de 5 ani dar si la noi in service-ul Ford-Satu Mare cam 60-70% din intrarile dintr-o zi sunt pe parte de revizii curente. Si asta o spun in cunostinta de cauza, lucrez cam de 9 ani la Ford, iar in acesti ani pe unde am mai lucrat s-a intamplat sa fie service comun si cu alte marci (Chrysler, Jeep, Mercedes, Hyundai, temporar Mazda). Si acest procent este mai mic la celelalte marci (pt. unele chiar surprinzator de mic). Dar inevitabil probleme mai apar si mai ales acestor minunate drumuri din oras, judet, apar si probleme de alta natura. Salutari tuturor. Pt. Ford ^:)^ ^:)^ ^:)^
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fany_hu » 05 Mai 2010, 20:30

Felicitari forma cars satu mare (dany_ford) asa reorganizare ati reusit sa faceti ca nu mai aveti imediat nici un meserias dece?
Sti bine cine sunt si de ce au plecat oameni si vor pleca incercati sai platiti cu toate anunturile pe care le dati la ziare noi meseriasi ne cunoastem si visa dus vestea nu vor veni de asta osa ne ocupam noi care am plecat osa dam si un interviu la citeva ziare si tv locale vor veni acei care se cred meseriasi dar cum ziceau cei de pe forum poate au reparat dacia 1300 sa nici aia
Totusi sa va ginditi cum faceti sami dati bani ca cu mine osa iasa urit de tot si vor fi cam strimte drumurile prin satu mare
fany_hu
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2010, 20:17
Maşina: bmw

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 11 Mai 2010, 12:40

Domnule Fanica, daca matale ai avut anumite neintelegeri cu Dir. General asta te priveste. Dar revenind la ce spui mai sus "meseriasii" de genul tau ne-au adus reclamatii din partea multor clienti (Ex:diagnosticari gresite, piesa montata si in continuare probleme, atitudine miserupista, modul de a lucra intr-un fel destul de murdar) precum si din partea importatorului Romcar (dl. Roman daca iti spune ceva nu a avut cuvinte de lauda despre tine). Si in plus cu amenintari de genul de mai sus nu stiu cine isi face mai multa reclama si se recomanda. Ca este greu sa gasim oameni cu bun simt, bine pregatiti tehnic, da, o recunosc si va mai dura mult pana cand ii vom gasii. Asta e o problema generala in Romania. Legat de diferenta de banii pe jumate de luna ce mai era sa ii primesti nu stiu sa fi trecut pe la dl. Retegan dupa ei, in plus parca era vorba sa faci perioada de preaviz si nu te-ai prezentat. Parca e ilegala chestia asta, nu? Dar noi nu te amenintam ca nu asta e ideea. Si pana la urma clientul trebuie sa ia hotararea unde merge, eu confirmand inca o data ca vom face tot posibilul sa ne gasim mecanici buni nu "meseriasi" care ne aduc reclamatii din partea clientilor si care se cred in jungla si nu stiu altceva decat sa ameninte.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fany_hu » 13 Mai 2010, 16:21

:-t
Termina cu prostiile astea si cu vrajeala asta ca nu tine si nu pe o jumat de luna tre sami dati bani ca pe luna aprilie nu am luat nici un ban dar iti promit solemn ca ne vom intilni cit de curand vom sta fata-n fata nu promit jur .
La I.T.M merg sa dau o declaratie cum ca am fost angajat cu 4 ore si am muncit 8 ore si asa sunt si restul angajatilor sti cei asta?
iti spun eu munca la negru si se pedepseste cu dosar penal si mai am citva din fosti angajati care abia asteapta sa mergem ce spui?
Deci repet nu te amenint iti spun sa sti ca nevom vedea curind mie imi tre bani pentru care am muncit si am incercat sa fiu cit mai corect cu voi nu cunosc un fraier mai mare decit mine care sa mearga la patron sa ceara salar mai mic numa sal primesc si nici ala nu ati fost instare sal platiti si atunci te intreb dane cine a fost ........ nam cuvinte cum sa va zic tu care iesti la zi cu toti bani ca nea confirmat caserita ai avut tupeu sa stai in fata noastra sa ne minti in fata ca pe ultimi oameni .
dar iti recomand sa ma cauti tu personal nu la firma si vrajeli de avoastre sti exact cit tre sami dati si gata nu am ce vorbi cu alcineva de acolo sit bine ce ai spus cu tine sa vorbesc daca am probleme nus curios de retegan,moldovan si restu ca ai spus sai iau casi cum nu ar fi.
astept si ai grija ce vorbesti putem sa raminem si prieteni dar si dusmani foarte rai ramine sa alegi
fany_hu
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2010, 20:17
Maşina: bmw

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fany_hu » 13 Mai 2010, 16:25

meseriasii" de genul tau ne-au adus reclamatii din partea multor clienti (Ex:diagnosticari gresite, piesa montata si in continuare probleme, atitudine miserupista, modul de a lucra intr-un fel destul de murdar)

era sa uit ce ai scris aici nu uit si asta osa o discutam cind ne intilnim vreau sa stiu daca cumva teai referit la mine atunci ie de rau
fany_hu
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2010, 20:17
Maşina: bmw

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde fany_hu » 13 Mai 2010, 18:36

Ce zici ca acuma stiu si unde stai pe Corvinilor
fany_hu
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2010, 20:17
Maşina: bmw

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde Alen » 13 Mai 2010, 20:11

şefu, conflictele voastre de muncă sau personale vă invităm să vi le rezolvaţi în altă parte, nu aici pe forum, cu ameninţări, acuzaţii şi insinuări de tot felul
dacă nu renunţaţi la offtopic, vă închid subiectul, să nu ziceţi că nu v-am spus
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde Alen » 13 Mai 2010, 20:14

incetati ca va inchid topicul :-t
nu ne intereseaza rezolvarea de conflicte personale sau de munca pe forum !
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 13 Mai 2010, 22:18

Rog moderatorii sau cine se ocupa de acest topic sa ia masuri in sensul urmaririi cursului discutiei, ale posturilor avute si a trage concluzia cine e in conflict cu cine. Daca domnul nu are cum a se "racorii" decat in astfel de postari va rog sa procedati in consecinta. Oricum eu daca am am postat pe acest forum de la inceput am facut-o pt. ca sunt in primul rand un fan Ford si apoi un angajat in angrenajul Ford, iar in plus am participat la topicul despre Forma Cars pt. ca ma intereseaza, chiar doresc ca Ford sa fie apreciat in aceasta zona, si chiar daca nu este societatea proprie si personala. Si din procesul de reorganizare nimic nu ma...si ne va opri pt. ca cu "meseriasi" de acest gen imaginea noastra si aprecierea nu va fi acolo unde dorim.
Dar...revenind...domnule fany_hu alias Stefan Francisc asta daca cineva va avea de a face cu tine din Satu Mare sa stie de cine e vorba vreau sa enumar doar ultimele trei diagnostigari date "meserias" de dumneavoastra in ultimele, cred 10 zile de activitate:
- Ford Focus diagnosticat dupa plimbari de 2 luni in service ale clientului, diagnostic dat, injector defect, adus, inlocuit injector, avem probleme in continuare, clientul super nemultumit, pana la urma problema rezolvata de noul Sef de service. Problema era pompa de injectie!
- Ford Mondeo bec ABS aprins, diagnostic senzor ABS defect, adus altul, inlocuit, aceasi problema, clientul nu a aflat ca noi am adus un seznor aiurea si de ce nu s-a facturat, dar am rezolvat problema , era doar un fir intrerupt...
- Ford Focus ST, al meu, diagnosticat ca avand clapeta de acceleratie defecta, adus noua pe garantie, inlocuit, probleme in continuare, ghici ce era...ce spuneam eu la inceput...turbo.
Dar dumneata poti in continuare sa sustii ce vrei, oricum tot service-ul ti-a "laudat" lipsa de inactivitate si "dorinta" de a munci de la inceput (noiembrie) si pana acum, incepand de la receptioner, magazioner, sef service, pana la ultimul mecanic (Si ca sa citez: "Daca lucra 3-4 ore pe zi era bine...". Oricum asteptam cu drag acele reclamatii cu care ne ameninti. Pana atunci eu te anunt ca aceste pagini scrise mai sus le voi prezenta in plangerea catre politie ce o voi face in aceste zile.
Si stiu ca tot ce ai scris nu e altceva decat disperarea ta de a ramane fara loc de munca dar crede-ma nu asa te recomanzi...dimpotriva.

P.S. Rog moderatorii sa procedeze cum cred ei ca este corect si atat doresc sa discutam in continuare de cum putem noi sa ne imbunatatim activitatea si cu ce putem noi sa-i ajutam pe clienti Ford si nu numai din Satu-Mare si imprejurimi. Pt. Ford ^:)^ ^:)^ ^:)^
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde mirceamiron » 14 Mai 2010, 16:01

fany_hu,713756 scrie:Ce zici ca acuma stiu si unde stai pe Corvinilor

este amenintare cumva? sau mi se pare
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde danny_focus2 1.8TDCI » 16 Iun 2010, 14:35

revenind la subiectul forumului, eu personal sunt foarte multumit de serviciile domnilor de la Forma Cars, care te servesc cu promtitudine si respect. orice interventie asupra masinii a fost tratata cu seriozitate si mi s-a cerut parerea la sfarsitul lucrarilor, care din fericire, pana acum au fost de tinichigerie si vopsitorie si nu mecanice (sper sa nici nu apara). din partea mea tot respectul pentru ei si pentru faptul ca incearca sa isi imbunatateasca serviciile.(lucru rar intalnit la prestatorii de servicii din Romania). de asemenea la sesizarea mea s-au oferit sa imi stearga o eroare aparuta la pedala de acceleratie in urma schimbarii filtrului de polen(de catre mine), totul gratuit, operatiunea durand mai putin de un minut.
Imagine
Avatar utilizator
danny_focus2 1.8TDCI
Incepator
 
Mesaje: 83
Membru din: 27 Iun 2007, 12:48
Localitate: satu mare
Maşina: focus2 trend CL2007 1.8TDCi 85kw

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde cucu-bau » 25 Iul 2010, 21:34

am avut si eu o problema mare cu focusul meu..la baietii de la forma cars. asta se intampla acum vreo 2 ani, a durat cam 2 luni rezolvarea ei...dar s-a rezolvat .(recunosc ca unul din mecanicii care a lucrat atunci la masina nu mai este angajatul lor de mult)
experienta mai recenta cu ei este foarte buna, chiar au scazut preturile, iar amabilitatea este aceeasi pe care o stiu, sunt foarte punctuali(e de admirat)
imi pare rau in schimb ca v-a plecat un om pe care il respectam ca profesionist...fostul vostru sef de service. sper sa aveti norocul unui sef cel putin la fel de bun ca el.
daca aceasta strategie de " focusare pe client" sa dea rezultatele scontate, dar va dura un pic mai mult pana atunci
bafta multa in continuare, Mircea
nu te certa cu un prost, lumea s-ar putea sa nu vada distinctia dintre voi
Avatar utilizator
cucu-bau
Member
 
Mesaje: 287
Membru din: 27 Iul 2008, 12:49
Localitate: satu mare
Maşina: ford focus 2 facelift ,2008, 1.8 tdci , 115cp cu imbunatatiri
VIN: wf0pxxwpdp8r12603

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde ionut159 » 28 Aug 2010, 08:45

Felicitari celor de la Forma Cars SM, pentru una din ultimele "achizitii". E vorba de Sorin Z. Un tip serios, cu experienta(chiar daca nu neaparat pe Ford) si foarte abitios. Invarte masina pe toate partile pana gaseste buba si face diagnosticarea corecta. Il stiu de cand activa in Baia Mare la reprezentanta Citroen, care de altfel a pierdut destul de multi clienti odata cu plecarea lui.
Masinile SH sunt de 3 feluri: ieftine, bune si cu km putini. Pont: 2 din 3.
ionut159
Ford Freak
 
Mesaje: 173
Membru din: 12 Mar 2008, 13:54
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Mondeo MK4 Titanium 2.0TDCI

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde marchisgabriel » 24 Noi 2010, 10:33

am doar parere buna,despre formacars!dar asta pina mai acum un an,deoarece acum cam nu mai exista
era un service,pe care ,noi,fordisti ne puteam baza,un service de care ne-am bucurat cind s-a infiintat,sa nu mai batem drumurile dupa un service,si sa ne putem rezolva problemele repede si bine,fara costuri de deplasare.
Eu nu am mai dat pe acolo de cind au plecat mecanicii buni,si seful de service,Marcel Mare.un om deosebit,cu caracter,dar acelasi lucru pot sa il spun despre toti cei care erau in staful de service.
Mai nou nu prea avem oportunitati de servizare.da,exista service-uri f multe,dar.....................
am auzit de o firma micuta,recent infiintata,la inceput de drum care e profilata ,mai ales pe marca ford.am sa ii caut ,daca tot au aparut mici probleme,si am sa revin
marchisgabriel
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Noi 2010, 09:40
Maşina: ford focus

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 24 Noi 2010, 12:26

Din pacate criza inceputa acum 2 ani si care se pare ca va continua coroborata si cu schimbari radicale la nivel de importator in Romania incepand cu luna august au facut ca Forma Cars sa nu reusesca (cel putin deocamdata) sa fie in continuare dealer si reparator autorizat Ford. Asta pt. ca din august Ford Romania SA a preluat rolul detinut pana acum de Romcar, activitatea de dealer si reparator facandu-se acum direct cu Ford. Iar una din conditiile eliminatorii ale lui Ford si care este greu de realizat atat pt. Forma Cars cat si pentru inca 4-5 dealeri din Romania este de a garanta cu scrisori de garantie bancara stocurile de masini si piese ce vor fi primite de a Ford (aprox. 500.000-1.000.000 euro). Din pacate ceea ce eu (noi) am sperat, ca totusi sa reusim sa resuscitam in special partea de service (pentru ca aceasta producea gauri inca de la infintare si doar cu partea de vanzari e greu sa sustii o asa investitie) a fost doar partial realizata. S-a reusit dublarea activitatii dar nu e suficient pt. a genera sume ce sa-ti asigure suficienti banii pt. a obtine acele scrisori de garantie. Poate s-a pornit cam cu stangul in 2007 cand s-a deschis Service-ul si trezirea la realitate s-a facut prea tarziu. De aceea situatia este acum asa cum este...Intr-un final tinand cont de anumite aspecte personale cat si de cele de mai sus si faptul ca perspectivele nu sunt foarte optimiste am acceptat oferta unui alt dealer Ford, Auto Technic Arad. Daca eventual oricaruia pot sa-i fiu cu ceva de ajutor in ce priveste produsele, serviciile, informatiile legate de Ford va stau cu placere la dispozitie.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Re: FORMACARS SATU MARE-PRO SI CONTRA

Mesajde dany_ford » 29 Noi 2010, 12:53

Pentru detalii mai exacte legate de Ford Forma Cars in continuare se pt. solicita informatii la sediu sau tel. 0261.713.540.
FOCUS ST 2.5T 226 CP 5 USI - BESTIA
dany_ford
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Oct 2004, 16:44
Localitate: ORADEA / DEVA

Următorul

Înapoi la Arhiva Comercial

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login