Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Reguli forum

Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.
Răspunde

Probleme pornire si opriri suspecte

16 Mai 2006, 00:07

Salut, de curand am cumparat un Ford Orion din 1991 , masina are cateva probleme si mar interesa o parere ce poate fi si cam cat ar costa reparatia ei.
O problema ar fi ca indiferent de cat de incalzit e motorul la pornirea ei nu o ia la prima cheie iar ca sa pornesca trebuie calcat acceleratia aproape la fund ca alfel nu porneste sub nici o forma ce poate fi?
Si alta problema exemplu daca esti la un semafor cu motorul pornit exista sansa ca in momentul cand pleci de pe loc bagi in viteza 1 si daca nu acelerezi motorul pe la 2.500-3.000ture motorul se opreste, ce o fi?
Cumva modelul acesta de masina are servo directie pentru ca tre sa tragi cam tare de volan si exista posibilitatea sa fie servi defect.
Inca ceva ambreajul pleca cam de jos nu poate fi reglat sa plece mai de la mijloc?
Masina are motor de 1.8 Disel
Răspunde