Totul despre membri

Focus 2 - VCT

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde mihaibre » 02 Oct 2014, 09:58

nu o sa tina, stiu...aia e :D
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 22 Oct 2014, 10:54

Aproape am reusit sa pun la punct exteriorul masinii. Vremea urata si programul incarcat nu ma lasa sa fac si ultimul pas.

In ultima vreme am rezolvat toate problemele din partea din fata si, pe langa asta, au aparut cateva noutati pe ici-colo.
  • schimbat bara fata de ST care avea o crapatura in buza de jos (low + snow = no fun)
  • montat deflectorul de aer de sub radiator (care a zburat anul trecut pe autostrada) + inlocuite alte cateva piese de plastic din zona radiatorului
  • indreptate loviturile din aripi cauzate de usi prin parcari
  • indreptat capota si astupat gaurile duzelor de spalare parbriz
  • vopsita toata partea din fata (bara, capota, ambele aripi), noul eleron de ST si pragurile de ST
  • colantat negru mat buza de jos a barei care, in ochii mei, schimba toata fata masinii (n-am vrut sa o vopsesc negru)
  • montat eleron ST, varianta cu LED si stop de frana in culoarea masinii
  • montat stopurile cu LED de ST facelift

Partea de tinichigerie si vopsitorie e facuta bine spre foarte bine. Fie sunt eu obisnuit cu lucrari facute mai slab, fie de data asta chiar am dat peste un meserias care a facut treaba buna si a aliniat bine toate elementele caroseriei. Din pacate, meseriasul care s-a ocupat de indreptat si vopsit s-a ocupat si de montajul tuturor plasticelor unde a facut un dezastru de proportii:
  • deflector aer radiator pus invers ("cu susul in jos")
  • deflectoare aer verticale radiator neprinse in suruburi
  • cleme rupte la far
  • proiector pus invers ("cu susul in jos")
Pe langa problemele de montaj, care s-au rezolvat ulterior, fie direct de mine, fie de un mecanic al acelui service, atitudinea absolut mizerabila a acelui meserias, de genul, "Eu lucrez de 26 ani in tinichigerie si mecanica. Ce pregatire ai tu de-mi zici ca doua piese sunt puse invers, doua nu sunt prinse in suruburi iar farul are cleme rupte" mi-a lasat un gust amar. Pana in acel moment service-ul cu pricipna a fost de nota 10 pentru ca m-a ajutat cu dosarul CASCO, care se impotmolise de 3-4 luni, cei de la receptie au fost foarte prompti si amabili in toate discutiile cu mine iar preturile pentru vopsitorie au fost decente.

Pragurile inca nu au ajuns pe masina pentru ca am vrut sa pun o folie transparent de protectie Oraguard pe zona aflata in spatele rotilor din fata. Astept o zi calduroasa ca sa le montez.
Am renuntat la ideea descrisa in pagina asta in legatura cu adaptarea pragurilor la caroserie, in genul Focus RS, desi am insistat si am cautat solutii. Am ajuns la concluzia ca varianta cea mai buna era sa sudez bucatele de tabla iar pentru asta aveam nevoie de un meserias cu rabdare care urma sa confectioneze acele bucati de tabla, de vopsirea multor elemente de caroserie (aripi fata, aripi spate, usi), de mult timp in care masina urma sa stea pe dreapta si, nu in ultimul rand, de multe cheltuieli. Cu parere de rau am decis ca nu merita.

Sunt in cautarea unor LED-uri care vor inlocui bec-urile de la frana. Acum am impresia ca frana se distinge foarte putin in momentul in care pozitia (LED) e aprinsa si n-as vrea sa se lipeasca de mine unul mai chior. Nu stiu ce LED-uri trebuie sa folosesc in locul becurilor de frana (cu un singur filament). Poate aveti idei...

Multumiri pentru sfaturi si ajutor: slick99, mihaibre, blo_adi, alyn_acn, Maddogul

De viitor...
Urmeaza cateva pregatiri pentru sezonul ploios unde sper ca ma va ajuta Sharkky cu priceperea sa in domeniul detailing-ului.
In curand voi incerca sa scad 1-2cm din garda la sol.
In iarna ma voi juca la bara din spate unde voi face macel, si apoi, pana in primavara, sper sa reusesc sa refac evacuarea.
Avand in vedere ca spatele masinii are eleron si bara de ST facelift ma bate gandul sa schimb tot haionul cu unul de Focus facelift. Trebuie studiat...

Si cateva poze facute in fuga (stopurile LED nu au reusit sa ajunga in primele poze :) ).
img1.jpg
img2.jpg
img3.jpg
img4.jpg
img5.jpg
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde addy2002 » 22 Oct 2014, 15:00

frumos :D
cu ce ai astupat gaurile de la duze?
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 22 Oct 2014, 15:43

Fibra, fibra, fibra, kit, kit, vopsea, lac. :)
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde alyn_acn » 22 Oct 2014, 19:47

Ce frumos lumineaza stopurile alea :) Arata foarte bine masinuta, abia astept sa o vad si cu pragurile puse.
Dan-VCT scrie:Avand in vedere ca spatele masinii are eleron si bara de ST facelift ma bate gandul sa schimb tot haionul cu unul de Focus facelift. Trebuie studiat...

Aici m-ai cam pierdut....ce diferenta este intre eleronul de pre si cel de facelift?? :-?
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 22 Oct 2014, 21:00

alyn_acn scrie:Ce frumos lumineaza stopurile alea :) Arata foarte bine masinuta, abia astept sa o vad si cu pragurile puse.

Eh... nici cu al tau nu mi-ar fi rusine. :)

Dan-VCT scrie:Avand in vedere ca spatele masinii are eleron si bara de ST facelift ma bate gandul sa schimb tot haionul cu unul de Focus facelift. Trebuie studiat...

Haionul, bre, nu eleronul. :)
Am eleron de facelift, bara spate de facelift, stopuri de facelift iar haionul e singura componenta ramasa de la prefacelift. Vezi diferentele din zona de sub luneta, zona din jurul numarului. Diferente mici dar sesizabile...
Nu ma deranjeaza al meu dar cel de prefacelift este mai frumos.
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde alyn_acn » 22 Oct 2014, 21:08

Haionul stiu ca difera, dar ai zis ca ai eleron de ST facelift si am crezut ca eleronul de ST prefacelift e diferit.
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde mihaibre » 22 Oct 2014, 21:36

a iesit bine Dane :) felicitari :)

Aline, eleronul de prefacelift e diferit de cel facelift, tu ar trebui sa stii cel mai bine :)) bine, cred ca l-au pus pe cel model nou si cu cele 2 fante si pe prefacelift dar mai la final :D
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde slick99 » 22 Oct 2014, 22:07

eleronul de ST exista in 2 variante normal si large (adica cel cu 2 fante)
Avatar utilizator
slick99
1nsane Member
 
Mesaje: 3484
Membru din: 25 Mai 2008, 14:47
Maşina: doicincibenzinaturbo

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde mihaibre » 22 Oct 2014, 22:08

asa o fi. cu toate astea, pe facelift nu am vazut nici un st cu cel "normal" :))
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde alyn_acn » 22 Oct 2014, 22:10

Ahaa, deci al meu este cel normal de prefacelift! Oricum vreau sa pun unul large, dar credeam ca exista doua modele de "large"! :)
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Sorin-T » 23 Oct 2014, 14:13

Daca te duci la Sharkky si faci polish si la geamuri sa ne spui si noua cum a iesit.
Sorin-T
1nsane Member
 
Mesaje: 1201
Membru din: 27 Aug 2013, 20:33
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Maşina: Ford Focus 2 facelift hatchback 2008, 1.6 benzina, 101cp

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 01 Noi 2014, 18:36

N-am avut timp sa vorbesc cu Sharkky de polish la geamuri si alte dichiseli dar azi am reusit sa gasesc o ora libera ca sa fac o vizita la Pit Stop Car Wash si sa dau jos straturile de mizerie.

In momentul in care am ajuns erau 2-3 masini la care se lucra iar asta a fost bine pentru ca am avut timp sa vad procesul spalare. Daca vrei sa speli masina in graba nu ai ce cauta aici. :)
Personalul este foarte prietenos si dornic sa te ajute cu informatii. Se vede imediat ca isi fac treaba din pasiune, cu placere. Spalarea se face in multi pasi, cu doua galeti (asa cum trebuie!), cu solutii potrivite, cu prosoape cu microfibre... samd. Jantele (nebunia mea) au fost curatate foarte bine cu cele 3 perii de calitate (cu marginile de cauciuc). Am mai apreciat si ca nu a fost aplicata ceara si pe geamuri.

Ma disperau spalatoriile care considerau ca spalatul unei masini inseamna sa arunci un jet de spuma si un jet de apa fara sa atingi tabla cu un burute, o manusa, o carpa.

Cateva poze facute dupa o simpla spalare. N-am poze inainte de spalare insa imaginati-va o balta de noroi cu patru roti si doua faruri. :)
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Sorin-T » 01 Noi 2014, 20:27

Spalatul ca spalatul...
Dar tare bine arata capota fara duze. Au aceeasi eficienta acolo sub capota?
Le ai pe cele reglabile sau "perdea"?
Sorin-T
1nsane Member
 
Mesaje: 1201
Membru din: 27 Aug 2013, 20:33
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Maşina: Ford Focus 2 facelift hatchback 2008, 1.6 benzina, 101cp

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 01 Noi 2014, 21:03

Nu au aceeasi eficienta ca atunci cand erau puse pe capota dar isi fac treaba foarte bine. Aproximez ca 75% din apa aruncata de duze ajunge pe parbriz. Restul se opreste in bratele stergatoarelor.
Daca as avea din nou de ales tot asa le-as pune.
Urmeaza testul suprem: zapada ingramadita intre capota si parbriz.
Sunt duzele tip perdea prinse in asa fel incat sa arunce apa acolo unde trebuie pe parbriz.

Acum am alta nebunie in cap. Vreau sa fac stergatoarele sa stea mai jos pe parbriz ca sa nu le mai bata vantul la viteze mari. Stiu ca se pot regla din prinderi dar trebuie verificat daca nu se lovesc intre ele in timpul cursei.
Initial ma gandisem sa inalt putin buza din spate a capotei ca sa arunce aerul peste stergatoare dar parca era cam kitch asa ca am renuntat la idee.
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde alyn_acn » 01 Noi 2014, 21:17

Arata foarte bine masina, dar hai odata cu pragurile alea ca tare ciudata e asa! :)
Dan-VCT scrie:Urmeaza testul suprem: zapada ingramadita intre capota si parbriz..

Ai putea incerca niste duze cu incalzire. Nu sunt greu de conectat daca nu ai deja instalatia.
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 03 Noi 2014, 11:32

Sa am parte de o zi calduroasa in care nu am treaba si rezolv si cu pragurile.

Incerc sa aflu cu ce solutie pot da pe masina sau in jurul ei ca sa scap de pisicile care au facut o pasiune pentru capota mea proaspat vopsita unde si-au gasit culcus in fiecare zi. Si proastele imi fac in ciuda cand coboara in drift de pe capota si bara fata cu labele pline de noroi si cu ghearele scoase. Idei?
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Sorin-T » 03 Noi 2014, 11:52

Nu cred ca ai cum! Decat sa legi un caine de masina. Dar nici ala n-o sa stea cuminte.
Eu am scapat de caini cu scutul de sub masina. Ca alergau pisicile, astea sa bagau la motor si cainii tot incercau sa ajunga la ele. Mi-au facut praf capota, bara fata si aripa dreapta fata.
Vezi poate gasesti ceva la petshop-urile astea...ceva cu miros impotriva lor. vreo cutie pe care s-o pui sub capota sa le alunge. Sau vechea solutie...prelata! :))
Dar de alte animale (gen omul) cum ai scapat?
Ca eu am gasit ieri masina lovita in parcare pe stanga. Si aripa si bara mi-a luat-o! O sa ajung sa vopsesc botul in fiecare an!!!
Sorin-T
1nsane Member
 
Mesaje: 1201
Membru din: 27 Aug 2013, 20:33
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Maşina: Ford Focus 2 facelift hatchback 2008, 1.6 benzina, 101cp

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde hover2008 » 03 Noi 2014, 12:01

Salut
Cu ani in urma am patit la fel,vezi ca exista un spray special,nu mai stiu denumirea.
hover2008
Incepator
 
Mesaje: 99
Membru din: 09 Sep 2008, 22:15
Localitate: CONSTANTA
VIN: 18PN2733P65325657

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 03 Noi 2014, 12:25

Am crezut ca sunt singurul care isi pune scut ca sa scape de pisicile care dorm pe motor.
De obicei, la petshop-uri au solutii pentru animale, nu impotriva lor, cel mult anti purici si capuse. :) O sa se uite urat la mine daca le cer ceva anti pisici.
Am gasit unele solutii dar sunt destul de scumpe, trebuie aplicate foarte des, in special dupa ce ploua, iar succesul nu este garantat.

@hover2008: Da-mi detalii. Ai dat pe masina sau pe langa ea? Ai dat de mai multe ori sau a fost de ajuns o singura data?

Cu oamenii o rezolvi mai usor. Astia nu intre la motor si nici pe capota nu dorm. :)

Acasa am loc platit intre alte doua masini si pun masina lipita de una dintre cele doua care o parcheaza cu fata iar eu cu spatele astfel incat usile pasagerilor ambelor masini sunt alaturate. In acest fel ambii soferi (eu si cucoana de langa mine) au mai mult loc pentru usa soferului si fata de celelalte masini din jur.
In parcarile din mall-uri, supermarket-uri etc incerc sa parchez in zone mai libere, eventual in locurile de langa stalpii parcarilor care-mi permit sa las mai mult loc fata de cealalta masina parcata.
La munca o parchez doar lateral la bordura cu ceva mai mult spatiu fata de bordura pentru ca pe trotuar trec multe fetite ametite cu genti mari si ochii in telefoane. Unele se mai freaca de masina, si nu intr-un stil frumos.

Treaba complicata, nu gluma. :)
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde hover2008 » 03 Noi 2014, 14:31

dai pe cauciucuri si pe langa masina si de multe oriiiiiiiiiii ! :D
pana se plictisesc sa mai incerce sa treaca pe langa masina :D/
hover2008
Incepator
 
Mesaje: 99
Membru din: 09 Sep 2008, 22:15
Localitate: CONSTANTA
VIN: 18PN2733P65325657

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde db50rin » 04 Noi 2014, 12:23

Super Focusul, acum m-am uitat mai atent si e foarte tare. Poate ne strangem mai multi, (eu, tu, mihabre, cip si altii) vinerea asta, pe 7.
Bravo pt masina ;)
Avatar utilizator
db50rin
Incepator
 
Mesaje: 61
Membru din: 13 Apr 2008, 10:30
Maşina: Ford Focus Mk II

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 04 Noi 2014, 17:50

N-o mai lauda atat. Se emotioneaza si aprinde becuri prin bord.

Ne strangem... Dati un semn cand va hotarati.
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 10 Noi 2014, 12:40

La cererea publicului: Sa fie praguri!
La cererea lui hotboydinu: Sa fie clean look ("bandou-less"). Momentan, doar in Photoshop. Nu-mi place cum arata fara bandou. Mai degraba l-as vopsi decat sa-l dau jos.

Am folosit cam 15% dintr-un tub de Teroson 9220. Daca are cineva nevoie de restul tubului sa-mi dea de veste.

prag1.jpg
prag2.jpg
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde alyn_acn » 10 Noi 2014, 13:48

Like!
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde radu_andry90 » 11 Noi 2014, 17:34

arata foarte bine! se vad totuși diferențe de culoare intre diverse elemente!( aceeasi culoare am si eu la focus si după revopsire uși, bari din cauza zgârieturilor...ușa stânga șofer a ieșit o idee mai deschisa la culoare :|)
Avatar utilizator
radu_andry90
Member
 
Mesaje: 284
Membru din: 12 Noi 2010, 19:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus ST mk2 2.5T

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 11 Noi 2014, 19:32

Griul asta tine bine la mizerie dar este foarte pacatos la diferente de nuanta. Insa este normal sa apara aceste diferente in momentul cand vopsesti cateva elemente de caroserie, restul ramanand matuite si arse de soare si alti factori. Iar plasticul va arata mereu diferit fata de tabla.
In realitate diferenta nu este atat de mare precum apare in poze.
Un polish dat bine pe bucatile nevopsite va readuce stralucirea si intensitatea de culoare de odinioara. :)
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde radu_andry90 » 11 Noi 2014, 19:47

Tata nu a observat când a luat-o de la vopsit iar eu nu eram in Italia cu el sa o studiez..( se observa doar seara si in poze)
Urmăresc de mult timp, cu mare interes proiectul tau! La interior cum se prezinta mașină?(ai in plan sa ii schimbi jantele?)
Avatar utilizator
radu_andry90
Member
 
Mesaje: 284
Membru din: 12 Noi 2010, 19:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus ST mk2 2.5T

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Dan-VCT » 11 Noi 2014, 21:23

Vad ca toata lumea are ceva cu jantele astea. Toti ma intreaba cand le voi schimba. Sunt chiar atat de urate? Ce-i drept nici eu nu m-am dat in vant dupa ele si probabil m-am obisnuit sa le vad. Daca le voi schimba voi alege ceva aftermarket usor pe 18". Caut si tot caut dar nu gasesc ceva placut.

La interior nu tin neaparat sa fac mare lucru. Un sistem audio placut urechii si, cand nu voi avea de facut alte modificari, voi schimba scaunele cu unele cu suport lombar, probabil modelul din ST. As mai schimba nuca schimbatorului de viteze si mansonul franei de mana cu unele mai aratoase.

La exterior mai am de lucrat dar nu ma grabesc pentru ca daca voi ajunge la finalul listei de modificari ma voi plictisi de masina.
Pe scurt, mai am de facut:
- evacuare sau macar bifurcatia Y
- modificare bara spate
- vopsire in negru a grilelor din bara fata si a deflectorului de aer din bara spate
- schimbat haionul cu unul de facelift
- inlocuit discuri si etrieri cu ceva mai mare si mai puternic, mai mult ca sigur ma voi inspira tot de la ST
- faruri xenon cu interior negru

Dar, inainte de toate astea, trebuie sa mesteresc la partea mecanica unde incepe sa se simta batranetea acumulara in cei aproape 200k km. Este nevoie de o revizie, o distributie noua, curele noi, inlocuirea unor piese pe la articulatii (rulmenti, cap de bara, bucsi), caseta de directie cere si ea atentie, motorul parca vrea sa fie desfacut si intinerit, tampoanele motorului cred ca vor necesita o inlocuire... etc.

Fa cate putin in fiecare zi si nu te vei plictisi niciodata. :)
Avatar utilizator
Dan-VCT
 
Mesaje: 537
Membru din: 10 Dec 2011, 17:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2
VIN: WF03XXGCD35G89578

Re: Focus 2 - VCT

Mesajde Sharkky » 11 Noi 2014, 21:33

Sincer, nu inteleg de ce lumea spune ca modelul asta de jante este urat ...
E destul de greu sa gasesti niste jante de 18" aftermarket sa fie usoare, rezistente si rezonabile ca pret. Daca ai buget, Ultraleggera de la OZ sunt ideale :)
Avatar utilizator
Sharkky
Gold Member
 
Mesaje: 799
Membru din: 07 Dec 2009, 12:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2.0 TDCi, 96kW, Panther Black

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login